مانیتور و اپراتور پنل HMI دسته بندی

بیسیک پنل زیمنس
کامفورت پنل زیمنس
پنل HMI زیمنس
مولتی پنل زیمنس
موبایل پنل زیمنس
میکرو پنل زیمنس

مانیتور و اپراتور پنل HMI

مانیتور و اپراتور پنل HMI : از ابزارآلات اچ‌ام‌آی زیمنس به منظور نمایش و مشاهده فاکتورهای اتوماسیون صنعتی زیمنس همچون پی‌ال‌سی زیمنس و درایو زیمنس استفاده می‌شود. مانیتور و اپراتور پنل HMI در حقیقت یک LCD است که در آن می‌توان برنامه نویسی و برنامه ریزی نمود.

علاوه بر این از طریق آن می‎‌توان سیستم اتوماسیون صنعتی زیمنس را مورد کنترل قرار داد و فاکتورهای گوناگونی را تغییر داد. تا پیش از تولید HMI زیمنس، دستگاه‌های کامپیوتری جهت کنترل ابزارآلات اتوماسیون صنعتی زیمنس به کار می‌رفت، اما کامپیوترها با یک نقصان بزرگ همراه بودند و آن این بود که نرم افزارهای کامپیوتری به شدت آسیب پذیر هستند و گاهی مواقع به ویروس دچار می‌شدند که این مسئله موجب زیان‌های فراوان در اتوماسیون صنعتی زیمنس می‌شود.

در یک زمان مشخص می‌توان 255 ابزار را به مانیتور زیمنس اتصال داد و کمیت‌های آن را به نمایش گذاشت. از خصوصیات بارز مانیتور زیمنس می‌توان به قابلیت نمایش انیمیشن، ارتباط به وسیله‌ی پورت‌های ارتباطی شناخته شده PLCهای زیمنس، شبیه ‌سازی به ‌شکل سیمولار و… اشاره نمود.

اپراتور پنل زیمنس برای مشاهده نمودن کمیت‌های اتوماسیون صنعتی زیمنس مانند درایو زیمنس، PLC زیمنس به کار گرفته می‌شود. اغلب در انواع گوناگونی به طور کلیدی طراحی و ساخته می‌شوند. از آن‌ها در پروسه‌های کوچک، متوسط و بزرگ می‌توان استفاده نمود.

به کمک اپراتور پنل زیمنس می‌توان فاکتورهای متنوعی را تغییر داد یا سیستم را تحت کنترل گرفت. توانایی‌های با اهمیت آن‌ها تنوع در سایز، دارا بودن کلیدهای کنترلی و سیستمی، گرافیک و حافظه بالا، توانایی قرار گیری در شبکه‌های گوناگون، توانایی اتصال به طیف گسترده‌ای از PLCها و … است.

مانیتور و اپراتور پنل HMI

اپراتور پنل زیمنس

فراموش نکنید که یکی از نیازهای اساسی در هر صنعتی مخصوصا صنایع بزرگ از مانیتورینگ استفاده می‌کنند. شرکت زیمنس در زمینه تولید اپراتور پنل زیمنس نیز فعالین می‌کند. از اپراتور پنل‌های زیمنس در جهت مشاهده کردن پارامترهای اتوماسیون صنعتی زیمنس مانند پی ال سی زیمنس، درایو زیمنس استفاده می‌کنند. لازم است بدانید که در انواع مختلفی به صورت کلیدی ساخته می‌شوند و می‌توان از آنها در تمام پروژه‌ها استفاده کرد اعم از پروژه‌های کوچک، پروژه‌های متوسط و بزرگ.

می‌توان گفت که OP73 Micro یکی از پنل‌های کوچک و OP277 یکی از بزرگ‌ترین پنل‌ها در خانواده اپراتورپنل زیمنس معرفی شده‌اند. در واقع اپراتورپنل‌های زیمنس ال‌سی‌دی‌هایی هستند که در آنها هم می‌توان برنامه‌نویسی کرد هم می‌توان برنامه‌ریزی انجام داد. به کمک این اپراتور‌ها می‌توان پارامتر‌های مختلف را تغییر دهید و یا سیستمی را کنترل کنید. از جمله ویژگی‌های خوب این اپراتورپنل‌ها می‌توان به گرافیک و حافظه بالا، در سایزهای مختلفی طراحی و تولید می‌شوند، در شبکه‌های مختلف می‌توان آن‌ها را استفاده کرد، می‌توان طیف وسیعی از پی‌ال‌سی‌ها را به آن‌ها متصل نمود و…

برخی دیگر ویژگی‌های مانیتور زیمنس می‌‌توان به توانایی نمایش انیمیشن، شبیه‌ سازی به ‌صورت سیمولار، ارتباط از طریق پورت‌های ارتباطی مطرح PLCهای زیمنس و… را نام برد. می‌توان 255 دستگاه مختلف را به اپراتور پنل زیمنس متصل کرد. این مانیتورها و اپراتور پنل‌ها برای شما این امکان را فراهم می‌کنند که با هر نوع سیستم تولیدی ارتباط برقرار کنید و آن ها بر اساس ویژگی‌های دستگاه و کاربردشان می‌توانند تغییر کنند.

پنل زیمنس

شرکت زیمنس یکی از محصولاتی که به تولید میرساند، تاچ پنل زیمنس گرافیکی است که به معنای واسطه‌ای برای ارتباط بین انسان و ماشین‌ها است که دارای یک ال سی دی برای کنترل وضعیت آن است. این شرکت دارای محصولات مختلفی است که تاچ پنل از موفق‌ترین محصول آن محسوب می‌شود که معمولا در پروژه‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود.

قبل از اینکه شرکت زیمنس این پنل‌ها را تولید کنید برای کنترل کردن اتوماسیون‌های صنعتی از سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌کردند. ولی این سیستم کامپیوتری دچار ویروس میشد که باعث ایجاد اختلال و از کار افتادن دستگاه و در نتیجه ضرر میشد. اما تولید سیستم‌های HMI کمک بزرگی به امور اتوماسیون کرد به این صورت که یک سیستم HMI زیمنس می‌تواند در یک بازه زمانی به طور همزمان 255 وسیله را به آن وصل کرد و تمامی پارامترهای آنرا مشاهده کرد.

این پنل‌ها دارای صفحه نمایس لمسی هستند و در ابعاد و سایزهای مختلف با توجه به کاربردشان تولید می‌شوند. پنل‌های HMI معمولا به 4 دسته‌یTP ،TD ، MP ،OP تقسیم‌بندی می‌شوند. که شامل نمایشگرهای حالت ساختار متنی که دارای کلیدهای تابعی و کنترلی که بسیار برای کاربردهای کوچک مناسب است.

از مهم‌ترین و بهترین ویژگی‌های پنل HMI زیمنس می‌توان به داشتن صفحه نمایش فول لمسی LCD  اشاره نمود و تمامی ارتباطات آن ازطریق پورت‌های ارتباطی به کلیه ی پی‌ال‌سی‌های زیمنس می‌تواند انجام ‌شود. این پنل‌ها زیمنس قابلیت نمایش تمامی اطلاعات بصورت انیمیشنی، نمودار و منحنی دارند که از ویژگی‌های منحصر به فردی لحاظ می‌شوند.

پنل زیمنس

خرید مانیتور و اپراتور پنل HMI

سیستم مانیتورینگ اغلب در کارخانه‌ها به کار گرفته می‌شود. اما امکان به کارگیری فراکارخانه‌ای نیز دارد، که به طور معمول به آن‌ها ASADA گفته می‌شود. مانیتور و اپراتور پنل HMI زیمنس مختصر شده عبارت Human Machine Interface است به این مفهوم که یک رابطی میان انسان‌ها و ابزارآلات صنعتی است.

در حال حاضر در دنیای صنعت به کارگیری نمایشگرها و سیستم‌های صنعتی یا همان کامپیوتر صنعتی به شدت افزایش یافته است. سیستم مانیتورینگ زیمنس را می‌توان مورد برنامه‌ریزی قرار داد تا به شکل آنلاین شرایط چرخه کار را به طور گرافیکی به اپراتور متصل نمایش دهد و اپراتور قادر است که از خطاها و هشدار‌های چرخه و یا حتی گزارش‌های سیستم اطلاع و آگاهی کامل کسب نماید. این نمایشگرها توانایی این را دارند تا به طور همزمان به 255 وسیله اتصال یابند و از دو مدل کامفورت(COMFORT) و بیسیک (BASIC) تهیه می‌شوند.

از آنجا که این پنل‌ها پیش ساخته و آماده نصب هستند، در هزینه‌های بسیاری صرفه‌جویی خواهد شد. به این صورت که وقت و هزینه آن‌ها را تنظیم نمود. پنل‌ها جایگزین هوشمندی برای کلیدهای طولانی مدت به شمار می‌روند. تاچ پنل‌‌های سیماتیک زیمنس به منظور اجرای برنامه‌های تصویرسازی همراه با کارآیی بالا در سطح ماشین تولید شده‌اند.

کارکرد بالا، رابط‌های بسیار پیوسته، موجب ایجاد راحتی در برنامه‌های سطح بالا می‌گردند. پنل‌ زیمنس دستگاه‌ها را برای تکنولوژی‌های پایه مانند IP استانداردسازی می‌کند. از جمله ویژگی‌های مانیتور و اپراتور پنل زیمنس که منجر به انتخاب آن می‌شود، از قرار زیر است:

توانایی نصب انعطاف‌ پذیر و نصب به طور مستقیم در کابینت کنترل (IP65)
دکمه‌هایی با نور پس زمینه LED (5 رنگ)


در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت ها می توانید با کارشناسان ما در پیشرو صنعت نوین تماس بگیرید.

02133920493          02133920279


قیمت مانیتور و اپراتور پنل زیمنس

این مانیتورها و اپراتور پنل‌های زیمنس این امکان را ایجاد می‌کنند که با هر مدل سیستم تولیدی ارتباط فراهم شود و آن‌ها برحسب خصوصیات دستگاه و کاربردی که دارند می‌توانند تغییر نمایند.

این خصوصیات عبارتند از ابعاد دستگاه، رابط ارتباطی و تکنولوژی رابط کاربری. لازم به ذکر است که از مانیتور و اپراتور پنل hmiها برای مانیتور نمودن، پایش و مشاهده فاکتورهای مرتبط با دستگاه‌های صنعتی مانند اینورتر، پی‌ال‌سی‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از جمله خصوصیات مطلوب اپراتور پنل‌ زیمنس می‌توان به گرافیک و حافظه بالا، طراحی و تولید در سایزهای متنوع، به کارگیری در شبکه‌های گوناگون، اتصال طیف گسترده‌ای از پی‌ال‌سی‌ها به آن‌ها و … .

این پنل‌ها شامل یک صفحه نمایش لمسی بوده و در اندازه و ابعاد متفاوتی با نظر به کاربرد آن‌ها تولید می‌شوند. با نظر به اینکه مانیتور و اپراتور پنل زیمنس در انواع گوناگونی تولید می‌شود و کاربردهای متنوعی دارد، می‌توان قیمت‌های گوناگونی را برای آن‌ها متصور شد.

در هنگام خرید، قیمت مانیتور و اپراتور زیمنس معیار با اهمیتی است که نمی‌توان به آن توجه نکرد. در ابتدا می‌توان میزان بودجه‌ای که با آن قصد خرید یک مانیتور hmi وجود دارد را مشخص نموده و با نظر به آن، کالای مورد نظر انتخاب شود.

هنگامی که میزان بودجه‌ مشخص شد، خود به خود محدوده‌ی قابل انتخاب از محصولات معین خواهد شد. تلاش شود در خرید مانیتور و اپراتور پنل زیمنس کیفیت فدای قیمت نشود. از این رو از طریق hmi با کیفیت، به تعویض و یا تعمیر نیازی نمی‌باشد. مانیتورهای زیمنس دارای نوسان قیمت هستند.

به همین علت می‌توانید برای اطلاع از آخرین شرایط قیمتی آن‌ها به نمایندگی‌های زیمنس مراجعه نمائید.

مشخصات مانیتور و اپراتور پنل HMI

HMIهای مختلف دارای مشخصات مختلفی می‌باشند و کاربردهای مختلفی هم دارند. اما مشخصات کلی این مانیتور و اپراتورها عبارت است از:

 • این مانیتورها دارای صفحه تاچ اسکرین در سایزهای مختلف می‌باشند. صفحه تاچ اسکرین LCD نوع TFT می‌باشد.
 • توانایی نمایش انیمیشن
 • ارتباط سریال از طریق دو پورت به صورت همزمان RS-485 و RS- 232
 • شبیه‌سازی یا سیمولاتور on-line/off-line
 • برای ارسال و دریافت برنامه دارای پورت USB است.
 • امکان ذخیره‌سازی اطلاعات به صورت Record
 • دارای مکرو به منظور انجام محاسبات و اعمال منطقی
 • قابلیت Slave بودن در یک شبکه مانیتورینگ
 • قابلیت اتصال به انواع PLCها
 • قابلیت نمایش اطلاعات به صورت منحنی یا نمودار
 • قابل اتصال به سرو درایو، اینورتر و هر وسیله دارای پورت RS-485
 • دارای RTC به منظور عملکرد در تاریخ و ساعت معین  

انواع مانیتور و اپراتور پنل HMI

این مانیتور میتواند که مدیریت انواع کنترل و تصویر سازی فرآیندها را انجام دهد. ساده‌ترین مدل hmiها ورودی آن به وسیله صفحه لمسی وارد می‌شود. و پیشرفته‌ترین نوع hmiها کنترل پنل‌هایی است که برای سیستم‌های اتوماسیون صنعتی بسیار پیچیده به کار میرود. اچ‌ام‌آی‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند برخی از انواع HMIها عبارت اند از:

HMI کی پد دار: میتوان گفت که یک نوع پنل کنترلی میباشد و روی آن دکمه‌هایی جایگذاری شده است و هرکدام از این دکمه‌ها به منظور انجام یک کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در بسیاری از کارخانه‌ها به منظور افزایش راندمان و تولیدات استفاده می‌شود. در این مدل hmi کاربر میتواند فقط با یک رابط با کاربری آسان دستورات مختلف را به یک یا چند ماشین ارسال کند.

HMI کنترل داده: این مدل از اچ‌ام‌آی‌ها به منظور جمع‌آوری داده‌ها مورد استفاده قرار میگیرد و اطلاعات جمع‌آوری شده با توجه به تشخیص کاربر به یک کامپیوتر و یا یک پرینتر ارسال شود. زمانی از HMI کنترل داده استفاده میشود که با حجم زیادی از دیتاها مواجه شوند. اگر در فرآیندی لازم باشد که دیتا یا داده‌ها از ماشین‌آلات و یا تجهیزات جمع‌آوری شود معمولا از HMI کنترل داده استفاده میشود.

HMI ناظر: یک مدل دیگر از اچ‌ام‌آی‌ها نوع ناظر می‌باشد و معمولا رایج‌ترین نوع HMIها می‌باشند. عملکرد HMI ناظر معمولا با سیستم عامل ویندوز می‌باشد. استفاده از این مدل اچ‌ام‌آی‌ها به علت این که دارای صفحه لمسی و گرافیکی، اجازه بیشترین سطح تعامل کاربر با ماشین‌آلات و فرآیند را میدهد.

اتوماسیون صنعتی زیمنس

نرم افزار مانیتور زیمنس

شرکت زیمنس و به منظور انجام عمل مانیتورینگ، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مختلفی ارائه نموده است. OP از جمله سخت افزارهای مخصوص مانیتورینگ میتوان است. OP به معنی پنل اپراتوری می‌باشد. OPها خوددارای CPU بوده و مستقل از کامپیوتر عمل می‌نمایند. علاوه بر قسمت سخت‌افزار نیاز به نرم‌افزار جهت ایجاد صفحات گرافیکی برنامه‌نویسی و سایر موارد مربوط به مانیتورینگ می‌باشد. با این نرم‌افزار سیستم مانیتورینگ معروف زیمنس یعنی WINCC طراحی انجام می‌شود.

صفحات گرافیکی تعریف تگ‌ها، آلارم‌ها، رخدادها و اطلاعاتی که باید بایگانی شوند در محیط ENGINEERING انجام شده و سپس به صورت RUNTIME برای اپراتور نمایش داده میشود. این نرم‌افزار دارای کتابخانه‌ای است که گرافیک بسیاری از اجزای صنایع مختلف در آن موجود و کار بر جهت ایجاد صفحات گرافیکی میتواند از این اجزا استفاده نماید. WINCC FLEXIBLE این نرم‌افزار برای پنل‌های اپراتوری جدید زیمنس به کار برده می‌شود و توسط آن گرافیک، آلارم، رخ داد و ارتباطات OP یا TP قابل تعریف است.

ویژگی مانیتور و اپراتور پنل HMI

از ویژگی‌های مانیتور و اپراتور پنل زیمنس میتوان به:

1-صفحه نمایش تاچ اسکرین LCD و TFT

2-ارتباط از طریق پورت‌های ارتباطی مطرح پی‌ال‌سی‌های زیمنس.

3- قابلیت اتصال به کلیه PLCهای زیمنس.

4-شبیه‌سازی به صورت سیمولار.

5-توانایی نمایش انیمیشن.

6-قابلیت نمایش اطلاعات به صورت منحنی و با نمودار و اشاره کرد.

ابعاد و اندازه‌های مختلف مانیتور و اپراتور پنل زیمنس

زیمنس دارای پنل‌هایی با صفحه نمایش ۴ “، ۷”، ۹ “و ۱۲” و عملکرد به صورت ترکیبی کلید یا لمسی می‌باشد.

محدوده سطوح ورودی ایده‌آل برای برنامه‌های HMI ساده، مهندسی شده در TIA پورتال، سازگاری نصب با پنل‌های SIMATIC HMI Comfort و پنل‌های SIMATIC HMI، مقیاس‌پذیری قابل‌انعطاف در محدوده HMI، صفحه نمایش دارد که وضوح آن بیش از 64000 رنگ دارد، قابلیت عملکرد لمسی و کلیدی، رابط مناسب برای اتصال با پی‌ال‌سی‌های مختلف.

مزایا مانیتور و اپراتور پنل زیمنس

از مزایای مانیتور و اپراتور پنل زیمنس این است که فرقی نمیکند شما از چه مدلی از اچ‌ام‌آی‌های زیمنس استفاده میکنید برای تمامی مدل‌های اچ ام آی زیمنس فقط کافی است که در نرم‌افزار (Portal TIA)  کار کنید و یادگیری اصول کلی برنامه‌نویسی برای کار با تمامی این مدل‌ها کافی می‌باشد.

تعداد رنگ در مانیتور و اپراتور پنل زیمنس

قابل تنظیم با نور خاموش و درخشان با “4، 7” یا 9 “و 16 میلیون رنگ و دارای صفحه نمایشی بزرگ

مقاومت مانیتور و اپراتور پنل HMI

بررسی کیفیت مقاومت مانیتور و اپراتور پنل زیمنس در برابر ضربه با توجه به ضربه های نقطه ای رتبه بندی می شوند. که ملاک رتبه بندی آن بر اساس سقف تحمل پذیری در برابر انرژی وارد شده در واحد ژول است. این نمایشگرها قابلیت این را دارند تا بتوانند به صورت همزمان به 255 وسیله متصل باشند و از دو نوع کامفورت و  بیسیک تولید می شوند.

معایب مانیتور و اپراتور پنل زیمنس

تا قبل از عرضه مانیتور و اپراتور پنل زیمنس زیمنس، از سیستم‌های کامپیوتر برای کنترل تجهیزات اتوماسیون صنعتی زیمنس استفاده میشد ولی استفاده از سیستم‌های کامپیوتری یک ایراد بزرگ به همراه داشت و آن این بود که نرم‌افزارهای کامپیوتری بسیار آسیب‌پذیر بودند و گاهی اوقات دچار ویروس می‌شدند که این امرباعث ضررهای فراوان در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی زیمنس می‌شدند.

HMI زیمنس

HMI زیمنس

اچ ام آی زیمنس به شکل وسیعی در صنایع گوناگونی همچون ابزارآلات چاپ و بسته بندی، تجهیزات نساجی، ابزارآلات دارویی، خط تولید‌های تجهیزات الکترونیکی، دستگاه‌های تولید مواد غذایی، آب و فاضلاب، خودرو سازی و …. به کار گرفته می‌شود.

اچ ام آی‌ زیمنس همراه با صفحه نمایش‌های لمسی متنوع 4، 7، 9، 12 اینچی تهیه شده‌اند. علاوه بر این پنل‌های اچ‌ام‌آی در انواع کی پد و بدون کی پد نیز عرضه می‌شوند. این نمایشگرهای واید اسکرین از وضوح بالایی برخوردار هستند و می‌توانند به طور عمودی تعبیه شوند.

به علت روشنایی بسیار دارای کارایی مطلوبی می‌باشند. از طریق رابط‌های کاربری مدرن، طیف وسیعی از عملیات با توانایی بهبود یافته را می‌توان به وسیله‌ی کنترل‌ها و گرافیک اجرا نمود. علاوه بر این با یک رابط USB می‌توان یک صفحه کلید، ماوس و اسکنر بارکد را به آن متصل کرد و از ذخیره سازی داده‌ها بر روی یک USB استفاده نمود.

برای کارکنان بخش تعمیر و نگهداری، اغلب HMIها می‌توانند به یک PLC نیز اتصال یافته و فرآیند عیب یابی آن را به سهولت روی مانیتور نمایش دهند. از جمله ویژگی‌های اچ‌ام‌آی زیمنس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

محدوده سطوح ورودی مطلوب برای برنامه‌های HMI ساده
مهندسی شده در TIA پورتال
سازگاری نصب با پنل‌های SIMATIC HMI Comfort و پنل‌های SIMATIC HMI ابتدایی 4 و 6 اینچ موجود
مقیاس پذیری منعطف در محدوده HMI
صفحه نمایش با وضوح بالای 64000 رنگ
عملکرد لمسی و کلیدی
رابط مطلوب جهت اتصال با پی‌ ال سی‌های گوناگون
نسخه‌های Profibus و Profinet گوناگون
بایگانی توسط USB

تاریخچه شرکت زیمنس

شرکت صنعتی زیمنس یکی از معتبر ترین شرکت های صنعتی در آلمان است که هم اکنون در زمینه های انرژی،صنعت،سلامت،زیرساخت وصنایع شهری فعالیت دارد.البته محبوبیت و برتری سیستم های اتوماسیون صنعتی زیمنس بیشتر به علت  تعهد شرکت زیمنس به مهندسی برتر و فناوری است که در چند دهه گذشته بسیار چشمگیر بود

زیمنس  چیست؟HMI

میباشد  HMIHuman Machine interface  مخفف شده ی کلمه لاتینِ HMIسیستم مانیتورینگ

که در واقع به معنی یک رابط بین انسان و ماشین است  که فرایند وضعیت دستگاه ،عملکرد و وظایف آن را نمایش قرار میدهد. از این نوع صفحه نمایش ها در تجهیزات پزشکی،صنعتی مثل ،برق،ساخت و ساز، حمل و نقل،آب و فاضلاب و… مورد استفاده میشود.

تقسیم بندی سیستم های مانیتورینگ

در حالت کلی به دو گروه تقسیم میشوند

1PC base    soft ware : WinCC

2panel Base  software:protocol & WinCC Flexible

کا مانیتورینگ با استفاده از یک کامپیتورانجام میشودکه صفحه گرافیکی ومتن صفحه نمایش کامپیوتر است    دراین سیستم PC Base

مخصوص این Win CCکه در راس اتوماسیون صنعتی قرار دارد که اغلب در اتاق کنترل مورد استفاده قرار میگیرد. نرم افزار

سیستم است این نرم افزار قابلیت دانلود و آپلود ندارد

pcدر این سیستم کار مانیتورینگ توسط پنل انجام میشود و جایگاه ان در زیر مجموعه و سطح پایین تری از سیستم  Panel Base

دارد

انواع پنل های صنعتی زیمنس:

Micro panelOP73 Micro_TP170 Micro _TP177 Micro
Mobile  panelMobile pael170_177_|277
Operator panelOp73_op77_op170_op270_op277
Multi panelMP177_MP270_MP277_MP270_MP377
Basic panelKTP400_ KTP600_KTP700_KTP1000_KTP1500
Panel PCPanel pc70_77_477_577_670_677_870_877
PCPERSONAL COPUTER
Touch panelTP170_TP177A_TP177B_TP270_TP277

به منظور پایش،کنترل و ثبت اطلاعات یک سیستم مورد استفاده قرار میگیرد.HMIدر واقع

که فرایند کنترلی را آنلاین و به صورت گرافیکی به اپراتور نمایش دهد و اپراتور میتواند پروسه ي صنعتی را مشاهده  کند و هم چنین می تواند تنظیمات و فرامین را از طریق مانیتورینگ به سیستم اعمال پی ال سی یک نمایشگر می باشد که میتوان آن را برنامه ریزی کرد و به کمک آن پارامتر های دستگاه و اینورتر مشاهده کرد و حتی آنها را تغییر داد . در گذشته برای چنین کارهایی از کامپیوتر ها استفاده می شد اما به دلیل آسیب پذیری نرم افزار های کامپیوتری و امکان ویروسی شدن آن و ایجاد خسارت های اقتصادی، به مرور پنل های اچ ام ای طراحی و جایگزین شدند در واقع یاید گفت بدون وجود یک اچ ام آی داشتن  پردازش اتوماسیون خوب در صنعت نیز بسیار سخت است و در اکثر مواقع پنل اچ ام آی در قالب  صفحه نمایش شبیه مانیتور کامپیوترو در بعضی مواقع مدل ها با پشتیبانی صفحه لمسی رو نمایی میکند اچ ام آی زیمنس این توانایی را دارد که در یک زمان 255وسیله به آن متصل کرد و  پارامترهای آن را به نمایش گذاشت اچ ام آی از یک نرم افزار ویژه که مهندسین اتوماسیون آن را میتوانند برنامه ریزی  می کنند استفاده می کند.برند های مختلف پنل ها نیز نرم افزار های متفاوتی دارند،نرم افزار  این اجازه را  می دهد تا مهندسین آنچه اوپراتور ها قرار است روی صفحه نمایش ببینند، و حتی مواردی که بتوانند نظارت کنند این صفحه نمایش ها توسط شرکت هایی مختلف معتددی ساخته و به بازار عرضه میشوند.

HMI ویژگی

 • … توانایی ارتباط با شبکه های مختلف مثل پروفی باس، پروفی نت، سریال و
 • نمایش گراف
 • نمایش نمودار
 • PLC قابلیت اتصال به انواع
 • امکان ذخیره سازی اطلاعات
 • توانایی نمایش انیمشن
 • دارايبه منظور عملكرد در تاريخ و ساعت معين
 • داراي ماكرو جهت انجام محاسبات و اعمال منطقی
 • امکان ارسال داده بر روی اینترنت
 • قابلیت اتصال به درایو کنترل دور موتور، درایو سروو و تجهیزاتی که دارای شبکه های صنعتی باشند

HMIکاربرد

1 مشاهده وضعیت ورودی خروجی ها

2 عیب یابی سریع

های مناسب به پروسه های کنترلیSP3 ارسال

4 دریافت آلارم ها پیغام های

5ثبت آلارم ها و ذخیره کردن آنها

6 مشاهده مقادیر متغییرها

های صنعتی زیمنسPanelانواع

TD(Texe Disply)

این نوع پنل برای نمایش متن مورد استفاده قرار میگیرد این نوع از  گروه پنل های زیمنس در پروسه های صنعتی  کوچک مورد استفاده قرار میگیرد.از جمله  این نوع نمایشگر ها میتوان به نمونه های زیر اشاره کرد

مورد استفاده قرار میگیردPLC S7 200  : این نمایشگر در  TD 200

TD100C

مناسب برای موارد کاربردی خاص با داشتن 15 کلید : TD400C

استPLC Logoاین مدل مخصوص  :TD Logo

(TD)ویژگی این پنل ها

Forceارزان قیمت،پیکر بندی آسان،قابلیت تنظیم تاریخ زمان پسورد و دارای قابلیت

Op(operating panel)

این نوع از پنل های زیمنس در پروسه های صنعتی کوچک و متوسط مورد استفاده قرار میگیرند، که به دو دسته گرافیکی و متنی تقسیم میشوند. از جمله ویژگی های این پنل میتوان:

1 مناسب برای تمامی پروژه ها

2گرافیک قدرتمند

3 حافظه بسیار بالا و سریع

4دارای کلیدهای کنترلی و سیستمی

5 تنوع ابعاد

6 قابلیت قرار گیری در شبکه های مختلف

میتوان به چند نمونه از انها اشاره کرد

Op7

MPI/DPو قابلیت ارتباط از طریق    TD 20 جایگزین مناسب برای  : Op 73  micro

ارتباط برقرار میکند و میتواند دیتا را با سرعتPLC این پنل با برندهای دیگر :OP77B

بالا در شبکه اتنقال دهد

OP 170 B

: یکی از نمایشگر های قدرتمند که دارای صفحه لمسی است و اشکال OP 177 B DP

گرافیکی بالا را ساپورت میکند

OP 177 B PN/DP

OP 270

پیشرفته ترین مدل این گروه است که قابلیت اتصال به شبکه های مختلف را : OP 277

دارد

TP(Touch Panel)

این نوع از نمایشگرهای زیمنس به صورت لمسی کار میکنند و در سایز های مختلف موجود است و در  پروسه های متوسط به بالا مورد استفاده قرار میگیرند

1 قابل استفاده در پروژه های کوچک و بزرگ

2 پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز

S7-300  وS7-2003 مناسب برای پی ال سی

MP(Multi panel)

این نوع از پنل ها دو نوع لمسی و کلیدی دارند و در اموری با سطح بالا مورد استفاده قرار میگیرند.

1 پورت های ارتباطی

2 دارای حافظه

3مناسب برای پروژه های مانیتورینگ بزرگ و حرفه ای

4دارای سیستم عامل ویندوز

KTP(KEY&Touch panel)

در حال حاضر این مدل از جدید ترین محصولات برند  زیمنس است. که به دو گروه  تقسیم میشوندTPوKTP

هستند وازنظر قیمت گران تراستKTPدارای قابلیت گرافیکی بالاتری نسبت به TPگروه

KTPنمونه ای از پنل

زیمنسHMI

و اما برند زیمنس یکی از معتبر ترین و شناخته شده ترین در جهان می باشد ، که محصولات صنعتی مختلف را  با کیفیتی مناسب و قابل توجه  تولید میکند که از نمونه این محصولات میتوان به اچ ام آی ها اشاره کرد که به علت کارایی،کیفیت و قابلیت های گوناگون،در ایران مورد توجه قرار گرفته و خواهان های زیادی دارد

قابلیت صفحه نمایش های صنعتی

1 وضوح و روشنایی بالا

داردUSB2 امکان برقراری ارتباط با ماوس،صفحه کلید، بارکد خوان از طریق

…..

نکات مهم در انتخاب پنل

1 سایز پنل

2 پشتبانی  از شبکه های مختلف

3 حجم حافظه

4 کیفیت رنگ بندی

5 قابلیت های گرافیکی بالا

6 لمسی یا کلیدی بودن

7 قابلیت افزایش حجم از طریق مموری

پنل بیسیک زیمنس

( SIEMENS HMI basic panelبیسیک پنل های زیمنس (

با استفاده از بروز ترین  عملکرد های اساسی سری ایده آل و مناسبی  برای برنامه های کاربدی اچ ام آی های ساده هستند. این سری از بیسیک پنل ها ، پنل هایی با اندازه صفحه نمایش 4″7″9″12 و عمکرد های کلیدی ها لمسی  دارند. این دسته از اچ ام آی ها را میتوان عمودی یا افقی نصب کرد  و با داشتن قابلیت کار کردن با روشنایی کم از لحاظ مصرف انرژی بسیار کار امد هستند.

ویژگی اچ ام آی  زیمنس سری بیسیک

*قابلیت لمسی و کلیدی برای عملیات بصری

USB* برخوردار بودن از امکان ذخیر داده ها روی

های مختلفPLC*بهره مند بودن از رابط اتصال به

*برخورداری از رابط کاربری نوآورانه و قابلیت استفاده بهبود یافته با استفاده از کنترل ها و گرافیک جدید

*سازگاری با سلیر پنل های سری کامفورت پنل

پنل کامفورت زیمنس

است. HMIنخستین و بهترین انتخاب برای رفع پیچیدگی های

این پنل ها از پیشرفته ترین تکنولوژی ، عملکرد یکپارچه و عالی و بهترین جنس آلمینیوم  بوده است ، برا ی انجام برنامه های تصویر سازی با کارایی سطح بالا در ماشین ها طراحی ده است.

نصب اچ ام آی زیمنس

نصب اچ ام آی باید براساس نوع دستگاه باشد،در بعضی از دستگاه ها که  قابلیت بیشتری دارند باید در بیرون دستگاه نصب شود تا کابران به راحتی بتوتنند تنظیمات ان را درهر بازه زمانی به راحتی تغیر دهند البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که هر یک از پنل ها باید با توجه به کارایی هایی که دارند باید نصب شوند تا عملکرد مناسب و قابل توجهی از خود نشان دهند

PANEL باPLCروش های ارتباطی

MPI1 استفاده از پورت

محدودیت:از جمله محدودیت های این شبکه میتوان عدم گسترش این  است. و چون این شبکه مختص MPIشبکه نام برد چون نوع شبکه

را نداردETزیمنس است قابلیت اتصال به تجهیزات دیگرمثل اینورتر ویا

روی تجهیزات،ONBOARDمزایا:به دلیل وجود این پورت به صورت

کم هزینه است

DP2استفاده از پورت

وجود دارد که از لحاظ سرعت بهتر است  Profibusدر این ارتباط

و همچنین قابل توسعه است و تمام تجهیزاتی  که دارای این پورت هستند میتوانند به این شبکه متصل شوند

LAM3 ارتباط از طریق پورت

در شبکه اترنت استفاده میشود و دارای سرعت بالایی است

4 ارتباط از طریق پورت سریال

تعیین کرد که این پورت در Dip switvhروی همان 3 پین میتوان توسط

مد سریال قرار گیرد

WinCC Flexibleآموزش

نام نرم افزار تولید شده توسط شرکت زیمنس برای کنترل و اتوماسیون  تولید شده توسط این شرکت می باشد نرم افزار plcصنعتی

، سنسور ها،plc در واقع نقش کنترل و هماهنگ کننده Wincc flexible

مانیتورscada را دارد که این پروسه توسط یک سیستم hmiعملگر ها ،

و کنترل میگردد. تمامی این اجزا توسط شبکه های صنعتی به یک دیگر مرتبط می شوند.

hmiدر واقع اموزش  Wincc flexibleبحث اصلی در مجموعه آموزش  میباشد. شرکت زیمنس این نرم افزار قدرتمند را برای کامل کردن ابزارهای قابل دسترس یک اپراتور در صنعت فراهم کرده است.

در واقع برقراری ارتباط اپراتور و یک سیستم  اتوماسیون  WINCC

صنعتی مثل پی ال سی را فراهم میکند هسته اصلی این نرم افزار را

تشکیل میدهد که در این قسمت ساختار های پروژهWINCC explor

و مدیریت ان را نمایش می دهد.

کد فنینام محصولمشخصات
6AV6640-0BA11-0AX0SIMATIC Operator Panel OP 73microSIMATIC Operator Panel OP 73micro for SIMATIC S7-200 3 LC display, graphics-capable, backlit configurable from WinCC flexible 2004 Micro HSP contains open source software, which is provided free of charge. See enclosed CD
6AV6640-0AA00-0AX1TD400C text display,TD400C text display, 4 lines For SIMATIC S7-200 With cable (2.5 m) and installation accessories, individually configurable user interface, configuration with STEP 7 Micro/WIN V4 SP6
6ES7272-0AA30-0YA1SIMATIC S7SIMATIC S7, TD 200 text display for S7-200, 2-line, with cable (2.5 m) and installation accessories, configuration with STEP 7-Micro/WIN without ATEX approval
6AV6640-0CA11-0AX1SIMATIC Touch Panel TP 177microSIMATIC Touch Panel TP 177micro for SIMATIC S7-200 5.7″ blue mode STN display configurable from WinCC flexible 2004 Micro HSP Contains open source software which is provided free of charge. See enclosed CD
6AV6642-0AA11-0AX1SIMATIC Touch Panel TP 177A 5.7SIMATIC Touch Panel TP 177A 5.7″ blue mode STN display, MPI/PROFIBUS DP interface, configurable from WinCC flexible 2004 Compact HSP Contains open source software which is provided free of charge. See enclosed CD
6AV6641-0CA01-0AX1SIMATIC Operator Panel OP 77B LC display backlitSIMATIC Operator Panel OP 77B LC display backlit, 4.5 display graphics-capable, MPI/PROFIBUS DP interface up to 12 MB, printer/USB interface, slot for MMC, configurable with WinCC flexible 2004 Compact
6AV6641-0BA11-0AX1SIMATIC Operator Panel OP 77A LC display backlitSIMATIC Operator Panel OP 77A LC display backlit, 4.5 display graphics-capable, MPI/PROFIBUS DP interface to 1.5 MB, configurable from WinCC flexible 2004 Compact HSP contains open source software, which is provided free of charge. See enclosed CD
6AV6642-0BD01-3AX0The new part, as of 01.01.2015The new part, as of 01.01.2015, is blocked for delivery. Spare part can continue to be purchased as required, but price may deviate from new part. Further information under SIMATIC current entry ID: 109486162. For questions
6AV6642-0BC01-1AX1more information under SIMATIC news entry IDmore information under SIMATIC news entry ID: 109486162. SIMATIC TP 177B 6″ DP blue mode STN display MPI/PROFIBUS DP protocol RS485/RS422/USB interface printer interface slot for MMC configurable with WinCC flexible 2005
6AV6642-0BA01-1AX1SIMATIC TP 177B 6SIMATIC TP 177B 6″ PN/DP STN 256 color display MPI/PROFIBUS DP protocol RS485/RS422/USB interface Ethernet 10/100 interface printer interface slot for MMC configurable with WinCC flexible 2005
6AV3607-1JC20-0AX1Operator panel OP7/DP LC displayOperator panel OP7/DP LC display, LED backlit 4-tier, 20 characters/line, SIMATIC S7, M7, PROFIBUS DP 1.5 Mbaud with UL/CSA approval
6AV6643-0BA01-1AX0SIMATIC OP 277 6SIMATIC OP 277 6″ operator panel 5.7″ TFT display 4 MB configuration memory, configurable with WinCC flexible 2005 Standard SP1
6AV6643-0CD01-1AX1The new part, as of 01.01.2015new part, as of 01.01.2015, is blocked for delivery. Spare part can continue to be purchased as required, but price may deviate from new part. Further information under SIMATIC current entry ID: 109486162. For questions, the familiar contact persons are available to you. SIMATIC MP 277 10″ Touch Multi Panel with retentive memory 10.4″ TFT display 6 MB configuration memory configurable with WinCC flexible 2005 Standard SP1
6AV6643-0CB01-1AX1The new part, as of 01.01.2015The new part, as of 01.01.2015, is blocked for delivery. Spare part can continue to be purchased as required, but price may deviate from new part. Further information under SIMATIC current entry ID: 109486162. For questions, the familiar contact persons are available to you. SIMATIC MP 277 8″ Touch Multi Panel with retentive memory 7.5″ TFT display 6 MB configuration memory, configurable with WinCC flexible 2005 Standard SP1
6AV6644-0AB01-2AX0The new part, as of 01.01.2015The new part, as of 01.01.2015, is blocked for delivery. Spare part can continue to be purchased as required, but price may deviate from new part. Further information under SIMATIC current entry ID
6AV6644-0AA01-2AX0The new part, as of 01.01.2015The new part, as of 01.01.2015, is blocked for delivery. Spare part can continue to be purchased as required, but price may deviate from new part. Further information under SIMATIC current entry ID: 109486162. For questions, the familiar contact persons are available to you. SIMATIC MP 377 12″ Touch Multi Panel, Windows CE 5.0 12″ color TFT display 12 MB configuration memory configurable from WinCC flexible 2007
6AV6643-0DD01-1AX1The new part, as of 01.01.2015The new part, as of 01.01.2015, is blocked for delivery. Spare part can continue to be purchased as required, but price may deviate from new part. Further information under SIMATIC current entry ID: 109486162. For questions, the familiar contact persons are available to you. SIMATIC MP 277 10″ Key Multi Panel with retentive memory 10.4″ TFT display 6 MB configuration memory, configurable with WinCC flexible 2005 Standard SP1
6AV6644-0BA01-2AX1The new part, as of 01.01.2015The new part, as of 01.01.2015, is blocked for delivery. Spare part can continue to be purchased as required, but price may deviate from new part. Further information under SIMATIC current entry ID: 109486162. For questions, the familiar contact persons are available to you. SIMATIC MP 377 12″ Key Multi Panel, Windows CE 5.0 12″ color TFT display 12 MB configuration memory configurable from WinCC flexible 2007 New key aluminum front with uniform clamps
6AV6644-0AC01-2AX1The new part, as of 01.01.2015The new part, as of 01.01.2015, is blocked for delivery. Spare part can continue to be purchased as required, but price may deviate from new part. Further information under SIMATIC current entry ID: 109486162. For questions, the familiar contact persons are available to you. SIMATIC MP 377 19″ Touch Multi Panel, Windows CE 5.0 19″ color TFT display 12
6AV2125-2JB03-0AX0SIMATIC HMI KTP900 MobileSIMATIC HMI KTP900 Mobile, 9.0″ TFT display, 800x 480 pixel, 16 million colors. key and touch operation, 10 function keys, 1x PROFINET/Industrial Ethernet interface, 1x multimedia card, 1x USB, configurable from WinCC Comfort V13 SP1
6AV2125-2GB23-0AX0SIMATIC HMI KTP700F MobileSIMATIC HMI KTP700F Mobile, 7.0″ TFT display, 800x 480 pixel, 16m colors, key and touch operation, 8 function keys, 1x PROFINET/Industrial Ethernet interface, 1x multimedia card, 1x USB, Key-operated switch, acknowledgement button, 1 emergency stop/stop button configurable from WinCC Comfort V13 SP1
6AV2125-2GB03-0AX0SIMATIC HMI KTP700 MobileSIMATIC HMI KTP700 Mobile, 7.0″ TFT display, 800x 480 pixel, 16m colors, key and touch operation, 8 function keys, 1x PROFINET/Industrial Ethernet interface, 1x multimedia card, 1x USB, configurable from WinCC Comfort V13 SP1
6AV2125-2JB23-0AX0SIMATIC HMI KTP900F MobileSIMATIC HMI KTP900F Mobile, 9.0″ TFT display, 800x 480 pixel, 16m colors, key and touch operation, 10 function keys, 1x PROFINET/Industrial Ethernet interface, 1x multimedia card, 1x USB, Key-operated switch, acknowledgement button, 1 emergency stop/stop button configurable from WinCC Comfort V13 SP1
6AV6647-0AC11-3AX0SIMATIC HMI KTP600 Basic Color DPSIMATIC HMI KTP600 Basic Color DP, Basic Panel, key/touch operation, 6″ TFT display, 256 colors, MPI/PROFIBUS DP interface, configurable as of WinCC flexible 2008 SP2 Compact/ WinCC Basic V11/ STEP 7 Basic V11, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV6647-0AC11-3AX0SIMATIC HMI KTP600 Basic Color DPSIMATIC HMI KTP600 Basic Color DP, Basic Panel, key/touch operation, 6″ TFT display, 256 colors, MPI/PROFIBUS DP interface, configurable as of WinCC flexible 2008 SP2 Compact/ WinCC Basic V11/ STEP 7 Basic V11,
6AV6647-0AA11-3AX0SIMATIC HMI KTP400 Basic mono PNSIMATIC HMI KTP400 Basic mono PN, Basic Panel, key/touch operation, 4″ STN display, 4 gray levels, PROFINET interface, configurable as of WinCC flexible 2008 SP2 Compact/ WinCC Basic V10.5/ STEP 7 Basic V10.5, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV6647-0AF11-3AX0SIMATIC HMI KTP1000 Basic Color PNSIMATIC HMI KTP1000 Basic Color PN, Basic Panel, Key/touch operation, 10″ TFT display, 256 colors, PROFINET interface, configurable as of WinCC flexible 2008 SP2 Compact/ WinCC Basic V10.5/ STEP 7 Basic V10.5, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV6647-0AE11-3AX0SIMATIC HMI KTP1000 Basic Color DPSIMATIC HMI KTP1000 Basic Color DP, Basic Panel, Key/touch operation, 10″ TFT display, 256 colors, MPI/PROFIBUS DP interface, configurable as of WinCC flexible 2008 SP2 Compact/ WinCC Basic V11/ STEP 7 Basic V11, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV6647-0AD11-3AX0SIMATIC HMI KTP600 Basic Color PNSIMATIC HMI KTP600 Basic Color PN, Basic Panel, key/touch operation, 6″ TFT display, 256 colors, PROFINET interface, configurable as of WinCC flexible 2008 SP2 Compact/ WinCC Basic V10.5/ STEP 7 Basic V10.5, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV6647-0AJ11-3AX0SIMATIC HMI KP400 Basic Color PNSIMATIC HMI KP400 Basic Color PN, Basic Panel, key operation, 4″ widescreen TFT display, 256 colors, PROFINET interface, configurable from WinCC Basic V11 SP2/ STEP 7 Basic V11 SP2, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV6647-0AH11-3AX0SIMATIC HMI KP300 Basic mono PNSIMATIC HMI KP300 Basic mono PN, Basic Panel, key operation, 3″ FSTN LCD display, black/white, PROFINET interface, configurable from WinCC Basic V11/ STEP 7 Basic V11, contains open-source software, which is provided free of charge
6AV6647-0AG11-3AX0SIMATIC HMI TP1500 Basic Color PNSIMATIC HMI TP1500 Basic Color PN, Basic Panel, Touch operation, 15″ TFT display, 256 colors, PROFINET interface, configurable as of WinCC flexible 2008 SP2 Compact/ WinCC Basic V10.5/ STEP 7 Basic V10.5, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV2123-2MA03-0AX0SIMATIC HMI, KTP1200 Basic DPSIMATIC HMI, KTP1200 Basic DP, Basic Panel, Key/touch operation, 12″ TFT display, 65536 colors, PROFIBUS interface, configurable as of WinCC Basic V13/ STEP 7 Basic V13, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV2123-2GA03-0AX0SIMATIC HMI, KTP700 Basic DPSIMATIC HMI, KTP700 Basic DP, Basic Panel, Key/touch operation, 7″ TFT display, 65536 colors, PROFIBUS interface, configurable as of WinCC Basic V13/ STEP 7 Basic V13, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV6647-0AK11-3AX0SIMATIC HMI KTP400 Basic Color PNSIMATIC HMI KTP400 Basic Color PN, Basic Panel, key/touch operation, 4″ widescreen TFT display, 256 colors, PROFINET interface, configurable from WinCC Basic V11 SP2/ STEP 7 Basic V11 SP2, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV2123-2JB03-0AX0SIMATIC HMI, KTP900 BasicSIMATIC HMI, KTP900 Basic, Basic Panel, Key/touch operation, 9″ TFT display, 65536 colors, PROFINET interface, configurable from WinCC Basic V13/ STEP 7 Basic V13, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV2123-2GB03-0AX0SIMATIC HMI, KTP700 BasicSIMATIC HMI, KTP700 Basic, Basic Panel, Key/touch operation, 7″ TFT display, 65536 colors, PROFINET interface, configurable from WinCC Basic V13/ STEP 7 Basic V13, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV2123-2DB03-0AX0                                                    SIMATIC HMI, KTP400 BasicSIMATIC HMI, KTP400 Basic, Basic Panel, Key/touch operation, 4″ TFT display, 65536 colors, PROFINET interface, configurable from WinCC Basic V13/ STEP 7 Basic V13, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
6AV2123-2MB03 -0AX0SIMATIC HMI, KTP1200 BasicSIMATIC HMI, KTP1200 Basic, Basic Panel, Key/touch operation, 12″ TFT display, 65536 colors, PROFINET interface, configurable from WinCC Basic V13/ STEP 7 Basic V13, contains open-source software, which is provided free of charge see enclosed CD
enemad-logo