اتوماسیون صنعتی زیمنس

اتوماسیون صنعتی زیمنس

پیشرو صنعت نوین نمایندگی انواع محصولات زیمنس در تهران با بهترین کیفیت
 
unnamed-min (2)

اتوماسیون صنعتی زیمنس به مفهوم استفاده از وسیله‌های کنترلی (به طور مثال کامپیوتر) به جای انسان برای هدایت و کنترل ماشین‌آلات صنعتی و پروسه‌های تولید است. مانیتور زیمنس با به‌کارگیری از سامانه‌های کنترل (مانند کنترل عددی، کنترل منطقی قابل برنامه‌ریزی، و دیگر سیستم‌های کنترل صنعتی) مکانیکی و الکترونیکی به‌واسطه رایانه‌ها برای پایش (کنترل) خط تولید نامیده می‌شود، که در آن هدف، کاهش نیاز به دخالت انسان است.

اتوماسیون زیمنس از نظر لغوی به معنای « کنترل و هدایت دستگاهی به صورت خودکار» می‌باشد. در صنعت دنیای امروز هدف از کنترل رسیدن به معنای کامل لغت اتوماسیون صنعتی زیمنس است. ولی به علل مختلف این هدف امکان پذیر نیست و در اغلب مواقع یک سیستم نیمه خودکار را شاهد هستیم که قسمتی از کنترل به وسیله اپراتور و قسمتی از آن توسط سیستم کنترل تعبیه شده صوت می‌گیرد.

یکی از با اهمیت‌ترین ارکان تولید صنعتی، اتوماسیون صنعتی زیمنس است که تا پیش از پیدایش آن، از دستگاه‌های گوناگونی برای کنترل خطوط تولید بهره می‌بردند که هرکدام به شکل مجزا عمل می‌کردند و در آن‌ها محدودیت‌ها و مشکلات زیادی نیز وجود داشت. هدف از اتوماسیون صنعتی زیمنس و استفاده از روبات، افزایش کارایی تجهیزات صنعتی و تولیدی می‌باشد. هماهنگی و تناسب میان دستگاه‌ها و روبات‌ها و ایجاد شبکه در یک نظام تولید، حاصل استفاده از تکنولوژی اتوماسیون است.

اتوماسیون صنعتی زیمنس مسئولیتی بیشتر از کنترل فرایند تولید را بر عهده داشته که توسط کارشناسان مربوطه تنظیم شده و عبارت است از:

 1. تبادل اطلاعات بین بخش‌های مختلف تولید
 2. برقراری استراتژی‌های کنترلی در کارخانه
 3. شکل‌گیری یک واسطه بین کاربر و مجموعه تحت‌کنترل

خرید اتوماسیون صنعتی زیمنس

اتوماسیون در زبان یونان باستان به معنای خود فرمان است. روباتیزه کردن یا اتوماسیون صنعتی به مفهوم استفاده از وسیله‌های کنترلی (مثلاً کامپیوتر) برای هدایت و کنترل ماشین‌آلات صنعتی و فرآیندهای تولید است. فیزیکی بودن اتوماسیون نقش احساسی و مجری بودن مستقیم انسان در صنعت را به طور ویژه‌ای کاهش می‌دهد. فقط کاربرانی که در این سیستم‌ها در فرآیند تولید شرکت دارند، ناظرانی هستند که به آن‌ها مهندسین ساکن می‌گویند.

چرخه‌ی تولید اتوماسیون سازی شده شامل تمامی دلایل لازم برای اندازه‌گیری، انتقال، نمایش، ذخیره‌سازی و تنظیم اطلاعات از مراحل تولید و اجرای دستورات مربوطه است. با روی کارآمدن تراشه‌های پردازش‌گر و کنترلر ایده ساخت چنین سیستم‌هایی به وجود آمد. یکی از تولیدات مهم شرکت زیمنس آلمان اتوماسیون صنعتی است که به علت کیفیت و فناوری برتری که دارد از برندهای دیگر اتوماسیون صنعتی سبقت گرفته است و کلیه نیازهای صنعتی را پوشش داده است.

از آنجایی که این شرکت در قسمت‌های گوناگون مهندسی پروژه و ساخت و ساز یک شرکت مطرح به شمار می‌رود در قسمت اتوماسیون صنعتی نیز وظیفه خود را به خوبی انجام داده است. راهنمای خرید و انتخاب CPU به قدری اهمیت دارد که بایستی در اولین گام طراحی سیستم‌های اتوماسیون صنعتی زیمنس انتخاب شود. فاکتورهای مهم در انتخاب CPU عبارتند از:

 1. سرعت پردازش منبع تغذیه
 2. ظرفیت حافظه
 3. تعداد ورودی و خروجی
 4. توانایی افزایش ظرفیت حافظه
 5. امکان توسعه و ارتقا سخت‌افزاری سیستم
 6. تعداد پورت‌های موجود
 7. تعداد کارت شبکه مورد نیاز
 8. سیگنال تغذیه CPU
 9. ارتباطات شبکه
 10. وقفه‌ها (INTERRUPT)
 11. امکانات ارتباط با انواع HMI زیمنس
 12. امکانات ریداندانسی
 13. امکان MULTI COMPUTING
 14. تنوع کارت‌های I/O قابل پشتیبانی

قیمت اتوماسیون صنعتی زیمنس

امروزه در کارخانه‌ها و کارگاه‌های گوناگونی به کارگیری سیستم‌های اتوماسیون صنعتی افزایش یافته است و این امر موجب شده تا طراحی و مونتاژ سیستم‌های اتوماسیون توسط شرکت‌های متفاوت با کیفیت‌های مختلفی ساخته شود. در ایران نیز شرکت‌های کمی در این حوزه صورت طور تخصصی فعالیت دارند به همین علت انتخاب و گزینش بین شرکت‌های کمی در این زمینه صورت می‌گیرد.

بایستی به این موضوع نیز دقت داشت که علاوه بر قیمت کیفیت نیز فاکتور مهم و اصلی در زمینه خرید و فروش سیستم‌های اتوماسیون صنعتی زیمنس می‌باشد. برای اطلاع از هزینه ریالی و زمانی پیاده‌سازی و طراحی اتوماسیون صنعتی زیمنس، ابتدا باید دانست هزینه پیاده‌سازی اتوماسیون براساس چه مواردی تعیین می‌شود.

به طور مثال تعداد ورودی و خروجی، نوع فرآیند و سطح پروژه که مشخص‌کننده نوع کنترلر است، امکانات شبکه‌ای که مدنظر می‌باشد و … . از این‌رو می‌توان به بسته سخت‌افزاری لازم برای اتوماسیون صنعتی زیمنس پی برد. گام بعدی تعیین نیروی انسانی متخصص و نیمه متخصص برای پیاده‌سازی یک پروژه اتوماسیون است.

مشاور پروژه، مدیر پروژه، مهندسین قسمت‌های مختلف و تکنسین‌هایی که پروژه را جلو می‌برند، ملاک‌های اصلی برای تعیین هزینه نیروی انسانی است. لازم به ذکر است که امکان دارد پروژه‌ای مشاور، مدیر، مهندسی و تکنسین اش یک نفر باشد و این حداقل ممکن برای یک پروژه می‌تواند باشد. با تعیین این معیارها و مقداردهی به آن‌ها می‌توان به قیمت تمام شده ی طراحی اتوماسیون صنعتی زیمنس پی برد.

کاربرد اتوماسیون صنعتی زیمنس

از ملاک‌های مهم تولید صنعتی به کار بردن اتوماسیون صنعتی است که پروسه‌ها را همسو و هم‌هدف و یک‌شبکه یکپارچه با به کارگیری تکنولوژی ایجاد نماید. اتوماسیون صنعتی زیمنس وظایفی بیشتر از کنترل فرایند تولید را به عهده دارد ولی یک‌سری وظایف از پیش تعریف شده برای آن توسط کارشناسان برنامه‌ریزی می‌شوند. اعم از:

 1. تبادل اطلاعات بین بخش‌های مختلف تولید
 2. تعیین کردن استراتژی‌های کنترلی در کارخانه
 3. نقش واسط بین کاربر و زیرمجموعه کنترل آن

در صنایع گوناگونی همانند پتروشیمی، صنایع غذایی، خودروسازی شیمیایی، نفت و صنایعی که نیازمند ابزار بسیار دقیق و پروسه‌های اندازه‌گیری پیچیده‌ای هستند می‌توان اتوماسیون صنعتی را به کار برد. پس سیستم‌های اتوماسیون شامل دو نوع فرایند تولید می‌باشند:

 1. فرایندهای گسسته: به طور مثال تولید لوازم‌خانگی، خودرو و الکترونیک
 2. فرایندهای پیوسته: به طور مثال صنایع پالایش، پتروشیمی و غذایی

اتوماسیون صنعتی زیمنس کاربردهای بسیار گسترده‌ای در کلیه صنایع دارد که به شکل‌کلی می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. سسیستم‌های خودکار
 2. سسیستم‌‌های نظارتی و کنترل اپراتور
 3. مکان‌یابی و شناسایی
 4. ارتباطات صنعتی
 5. کنترل‌های صنعتی
 6. نرم‌افزار صنعتی
 7. اتوماسیون کامپیوتری
 8. سیستم‌های کنترل پروسه
 9. تجهیزات ابزاردقیق پروسه‌ها
 10. تجزیه و تحلیل عملکرد پروسه‌ها و سیستم‌ها
 11. منبع تغذیه‌ی SITOP
 12. محصولات مختلف برای نیازهای خاص

وظایف اتوماسیون صنعتی زیمنس

سیستم‌های اتوماسیون در دو نوع فرایند پیوسته (واگرا ) مثل پالایش، غذایی و… فرایند گسسته (همگرا) مثل خودرو، لوازم‌خانگی و… کابرد دارد. با توجه به نوع محصول یک فرایند تولید به سه بخش تولید، بسته‌بندی، و توزیع تقسیم می‌شود و مهم‌ترین بخش آن فرایند ساخت است.

از مرحله سنجش کیفیت موادهای اولیه گرفته تا انجام عملیات ابتدایی ساخت و فرآوری محصول نهایی و آزمایش‌های مرحله پایانی کنترل محصول، ربات‌های جابه‌جاکننده و برش‌دهنده پای ثابت اکثرا در خط تولید هستند. اما در نهایت همه محصولات و فرآورده‌ها در مرحله پایانی فرآیند تولید نیاز به بسته‌بندی دارند.

عواملی مانند مدت مصرف محصول، مسائل بهداشتی و حمل و.. در توزیع و کیفیت فروش تاثیر بسزایی دارد. قرار دادن محصول در خودروهای باربری و تا عرضه محصول در فروشگاه‌ها جز بخش توزیع می‌باشد. از مهم‌ترین دستاوردهای اتوماسیون زیمنس در بخش توزیع استفاده از ربات‌های زیمنس مخصوص بارگیری و خطوط حمل و نقل هوشمند است.

حتی اتوماسیون زیمنس در سطح مدیریت تولید هم کارایی بالایی دارد که به‌واسطه ماشین‌های انسان انجام می‌شود. و علاوه بر کنترل‌کردن سیستم و جمع‌آوری و هماهنگ‌سازی اطلاعات و به نمایش گزاشتن آن در سطح‌های مختلف مدیریت این امکان را بوجود می‌آورد و از راه دور به راحتی قابل کنترل می‌باشند.

ارتباط مستقیم با کارشناسان متخصص پیشرو صنعت نوین

مزایا اتوماسیون صنعتی زیمنس

به طور حتم تمامی دستگاه‌هایی که انسان می‌سازد، دارای مزایا و معایبی هستند. اما گاهی مزایای آن‌ها به میزانی زیاد است که می‌توان از معایب آن‌ها چشم پوشی نمود. هنگامی که اتوماسیون صنعتی در خطوط تولید و صنعت به کار رفت تحول عظیمی در تولید رخ داد. به گونه‌ای که نرخ تولید به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

از زمان و هزینه لازم برای تولید یک محصول کاسته شد و در مقابل دقت و سرعت تولید افزایش یافت. دستگاه‌های کنترلی برنامه‌نویسی شده (اتوماسیون صنعتی) جای انسان در محیط‌های کاری خطرناک را گرفت و صدمات ناشی از کار در محیط‌های کاری به شدت کاهش یافت.

دقت در واحدهای کنترل کیفیت محصولات به مقدار زیادی افزایش یافت و فروش بیشتر و سودآوری بالاتر را برای تولیدکنندگان رقم زد. کاهش پسماندها، ضایعات تولید، قابلیت تکرار کارها به دفعات زیاد، هزینه نصب و راه‌اندازی پایین، اندازه فیزیکی کم، تعمیر و نگهداری بسیار ساده و… نیز از مزایای اتوماسیون صنعتی می‌باشد.

از جمله مزایای دیگر اتوماسیون صنعتی زیمنس عبارتند از:

 1. کاهش تجهیزات از نظر حجم و تعداد
 2. کاهش هزینه‌های نصب
 3. کاهش هزینه‌های سرویس و نگهداری
 4. سهولت عیب‌یابی سیستم
 5. سهولت توسعه سیستم
 6. امکان انجام عملیات مهندسی درحین کار
 7. امکان کنترل دقیق پارامترهای مرتبط با کیفیت محصول
 8. امکان مانیتورینگ به صورت متمرکز یا گسترده
 9. امکان انتقال تجربه و دانش اپراتور به سیستم

اتوماسیون خانگی زیمنس

کنترل کردن از راه دور وسایل‌خانگی بخشی از اتوماسیون خانگی به شمار می‌آید و امکان دارد از ابزارهای اتوماسیون خانگی برای روشن یا خاموش کردن وسایل منزل بکار برود و یا تنظیمات عملکرد دستگاه‌هایی که از قبل تعیین شده است را تغییر دهد.

چنین خانه‌هایی را خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند می‌گویند. اتوماسیون خانگی امکان دارد به روش متمرکز و برنامه‌ریز و یا به صورت غیر متمرکز و با حسگرها و کنترل کننده‌های جدا هم انجام بشود. حتی ممکن است در این سیستم‌ها از کنترل کننده‌های الکترونیکی پیشرفته برای کنترل روشنایی، سرمایشی، گرمایشی و وسایل سرگرمی استفاده بشود.

که این سامانه ها برای ارتباط بهره برند یا سیستم مجزا  از یک شبکه سیم‌کشی ویژه یا بی‌سیم باشد یکی از مزایای مهم اتوماسیون خانگی پتانسیل آن برای کاهش مصرف انرژی است. با اینکه خود این اتوماسيون‌های خانگی انرژی مصرف می‌کنند تنها در مواقعی می‌توانند در کاهش مصرف انرژی مفید حاصل بشوند که صرفه‌جویی حاصل از به کارگیری آنها بیشتر از مصرف انرژی‌شان باشد.

اگر هدف صرفه‌جویی در انرژی باشد اولویت را به طراحی یک خانه با بازدهی بالا و در صرفه‌جویی انرژی و بازدهی بالا از بکارگرفتن وسایل خانه اختصاص داد. اتوماسیون خانگی با  کاهش زمان عملکرد دستگاه‌ها محدودکردن آنها به زمان روشن بودنشان و کاهش نیاز استفاده به دستگاه به صرفه‌جویی انرژی کمک می‌کنند.

کارشناسان فروشگاه پیشرو صنعت نوین، به واسطه تجربه و سابقه تخصص خود در فروش انواع اتوماسیون صنعتی و تجهیزات فشار ضعیف زیمنس آماده مشاوره به شما برای انتخاب بهترین محصول هستند.

enemad-logo